Günlük Cüz ve Dua Programları

Hem Kur'an okuyor, hem de birbirimize ismen dua ediyoruz Elhamdülillah. 3 farklı günlük cüz programından size uygun olana katılabilirsiniz inşaAllah.

Her Gün 1 Cüz Programı 2 Günde 1 Cüz Programı 3 Günde 1 Cüz Programı

Haftalık cüz okuma programları ve gruplarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Her Gün 1 Cüz Okuma ve Dua Programı

Her gün için 1 cüz okuyarak, her gün için 1 hatimin parçası olmuş olursunuz. Ayrıca kişi bir ay içinde bir hatim yapmış olur. Mazeret durumuna göre belirtilen tarihlerden önce okunabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için sorular kısmına göz atınız.
Sistem şöyle çalışır; 30 kişi 30 farklı cüzden başlar. ÖRNEĞİN; (siz) 15. cüzden başlarken, bir başka kardeşiniz 23.cüzden başlayacaktır. 15. cüzden başladığınızı varsayarsak, sonraki gün 16, ondan sonraki gün 17. cüz şeklinde okumalarınız devam eder. Hicri ayın son günü ise 14. cüzü okuyarak bir hatim tamamlamış olursunuz. Her katılımcıya -kendisine özel- uyması gereken bir program (tablo) verilir. Paylaştığımız görselde örnek bir program görülmektedir, bu sadece örnektir.

Bu Programa Kimler Katılmalı?

Çok değerli bir programdır, her gün için 1 cüz okuyabilecek herkes katılabilir ve katılmalıdır. Bir ayda bir hatim bitirmenin, her gün bir hatmin parçası olmanın ve her gün bir duada ismen anılacak olmanın kıymeti paha biçilemez.

Her Gün Dua

Her gün katılımcılar ismen anılarak dua edilir ve hatim duası okunur. Katılan herkes sırasıyla dua edecek, bu şekilde farklı kişilerin duasını almış olacaksınız inşaAllah. Farklı gönüllerden ve katılan herkesten dua almayı önemsiyoruz. Bizim programlarımızı özel kılan dua organizasyonlarıdır. Elhamdülillah.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Katılmak İçin İletişime Geçin

2 Günde 1 Cüz Okuma ve Dua Programı

2 günde 1 cüz okunurak, 2 günde 1 hatime ortak olunur. Ayrıca katılan kişi 2 ay içinde kendisi bir hatim bitirmiş olur. Mazeret durumuna göre belirtilen tarihlerden önce okunabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için sorular kısmına göz atınız.
Sistem şöyle çalışır; 30 kişi 30 farklı cüzden başlar. ÖRNEĞİN; (siz) 14. cüzden başlamışsanız; hep bir sonraki cüzü okuyarak 2 ayın sonunda 13. cüze gelir ve hatmi tamamlamış olursunuz. Her katılımcıya -kendisine özel- uyması gereken bir program (tablo) verilir. Paylaştığımız görselde örnek bir program görülmektedir, bu sadece örnektir.

Bu Programa Kimler Katılmalı?

Çok değerli bir programdır, her 2 gün için 1 cüz okuyabilecek herkes katılabilir. 2 ayda bir hatim bitirmenin, 2 günde bir hatmin parçası olmanın ve 2 günde bir duada ismen anılacak olmanın kıymeti paha biçilemez.

2 Günde 1 Dua

2 günde 1 katılımcılar ismen anılarak dua edilir ve hatim duası okunur. Katılan herkes sırasıyla dua edecek, bu şekilde farklı kişilerin duasını almış olacaksınız inşaAllah. Farklı gönüllerden ve katılan herkesten dua almayı önemsiyoruz. Bizim programlarımızı özel kılan dua organizasyonlarıdır. Elhamdülillah.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Katılmak İçin İletişime Geçin

3 Günde 1 Cüz Programı

3 günde 1 cüz okunarak, her 3 günde 1 hatime ortak olunur. Ayrıca katılan kişi 3 ay içinde bir hatim yapmış olur. Mazeret durumuna göre belirtilen tarihlerden önce okunabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için sorular kısmına göz atınız.
Sistem şöyle çalışır; 30 kişi 30 farklı cüzden başlar. ÖRNEĞİN; (Siz) 14. cüzden başlamışsanız, hep bir sonraki cüzü okuyarak 3 ayın sonunda 13. cüze gelir ve hatmi tamamlamış olursunuz. Her katılımcıya -kendisine özel- uyması gereken bir program (tablo) gönderilecektir inşaAllah. Paylaştığımız görselde örnek bir program görülmektedir, bu sadece örnektir.

Bu Programa Kimler Katılmalı?

3 ayda bir hatim bitirmeye talip olan herkes katılabilir inşaAllah. Hem 3 ayda hatim bitirir, hem de 30 hatimden cüz almış olursunuz inşaAllah. Amacımız her yoğunluğa uygun, hem beraber hem bireysel hatim yapılan programlar oluşturmaktır. Size en uygun olanı seçebilirsiniz inşaAllah.

3 Günde 1 Dua

3 günde 1 katılımcılar ismen anılarak dua edilir ve hatim duası okunur. Katılan herkes sırasıyla dua edecek, bu şekilde farklı kişilerin duasını almış olacaksınız inşaAllah. Farklı gönüllerden ve katılan herkesten dua almayı önemsiyoruz. Bizim programlarımızı özel kılan dua organizasyonlarıdır. Elhamdülillah.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Katılmak İçin İletişime Geçin

Soru-Cevap

Sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bu bölümden bulabilirsiniz. Cevaplar haftalık programlar da farklı, günlük programlar da ise farklı olabilmektedir. Bu noktaya dikkat ediniz. Hangi programın sayfasındaysanız, cevaplar o programlar içindir.

 • Size verilecek programdaki tarihler başlangıç tarihleri değil, son okuma tarihleridir. Herkes kendi mazeret zamanına göre, planlamasını yapıp önceden okuyabilir. Okuma planınızı buna göre yapmanız gerekiyor. Belirtilen tarihlerden önce bitirmek çok önemlidir. Fakat (keyfi bir geciktirme olmamak kaydıyla) planlamanıza rağmen yetişmezse, sonradan okuyabilir veya başkasına okutabilirsiniz. Şu nokta unutulmamalıdır ki, okuyacağınız cüzün hatim duasına yetişmesi sizin o hatim ile yapılan dualardan nasibinizi arttırabileceği için, hatim duasından önce okumak öncelikle sizin açınızdan önemlidir. İsterseniz başkasına da okutabilirsiniz.

 • Bu sorunun cevabı bir önceki ile aynıdır; Mazeret planınıza göre kendi okuma programınızı oluşturmalısınız, önceden okuyarak ilerlemek en sağlıklı yöntemdir. Önemli olan son okuma tarihlerinden önce okunmasıdır. Elimizden geleni yapmamıza rağmen yetişmezse, sonradan tamamlayabilir veya bir başkasına okutabilirsiniz inşaAllah.

 • Kayıt olmak demek, bizden kayıt olmayı istemeniz ve bizim size özel bir program çıkartmamız anlamına geliyor. Başka bir anlam taşımıyor. Kuran Dostumun tüm hizmetleri ücretsizdir Elhamdülillah. Size özel programı çıkarttıktan sonra siz bu programa uymak için manevi taahhütte bulunuyorsunuz, yani programın sorumluluğunu aldığınızı onaylıyorsunuz. Ayrıca isminizi dua listelerine kayıt etmek için istiyoruz. İster ad soyad, ister sadece ad, ister Ahmet kızı Ayşe şeklinde yazdırabilirsiniz adınızı, siz dualarda nasıl anılmak isterseniz öyle kaydederiz. Herhangi bir özel bilgi vermenize gerek yoktur. Programınızı bir link vasıtasıyla size gönderiyoruz. Manevi onayı da bu link üzerinden alıyoruz. Kayıt olmak için Kuran Dostum hesaplarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. İletişime geçmek için tıklayınız.

 • Size bir program ve bir metin gönderilir ve manevi taahhütte bulunup size verilen programı kabul etmeniz istenir. Kabul ettiğinizi dile getirdikten sonra o programı uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu programı ancak başkasına devredebilirsiniz (yani okutabilirsiniz), bize devredemezsiniz, "ben okumaktan vazgeçtim, çıkmak istiyorum" diyemezsiniz. Program 3 aylık ise 3 ayı, 2 aylık ise 2 ayı tamamlamanız gerekmektedir.

  Bunun nedeni ise; Tüm programlar birbiriyle uyumlu bir şekilde planlanıyor ve ayarlanıyor. Sizin bir program kaydınızı almak için önemli bir emek sarfediliyor, iptal etmeniz ise karışıklığa neden oluyor ve sonucunda bu bizim için önemli bir zaman kaybı oluşturuyor. Ayrıca o andan itibaren sizin programınızı uygulayacak başka biri bulmamız gerekir ki, bu da ayrıca bir emek demektir. Takdir edersiniz ki biz ücretli çalışanlardan oluşan bir kurum değiliz, herkes gönüllü (diğer işlerine ek olarak) bir şeyler yapıyor, bizim işimizi kolaylaştırmak sizin için de önemli olmalıdır.

  Ayrıca yarıda kalmış bir programı herkes almak istemeyecektir, böyle bir kayıt şeklimiz de bulunmamaktadır. O yüzden iyice inceleyip öyle karar vermeniz önemlidir.

 • Bizim programlarımızda duaları okumalara katılan kişiler yapıyor inşaAllah. Dua programlarımızda, katılımcıların isimleri anılarak dua ediliyor ve sonra da hatim duası okunuyor. Duayı yapacak kişinin müsaitliğine göre akşam 10'dan sabah namazı vaktine kadar herhangi bir vakitte dua yapılabiliyor.

  Hatim duasında isimler anılıp, anılan isimlerin anne, baba, eş, evlat ve tüm ailesi diyerek yakınlarına da dua edilmesini, ölmüşlerinin ruhuna da rahmete vesile olsun duasıyla bağışlanmasını önemsiyoruz. İsim listeleri programlara göre 3-4 hatim grubu bir arada olacak şekilde sınıflandırılacak, yani sadece o hatime katılanlar değil, o programa katılanlara her hatim için dua edilecek inşaAllah. 

  Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 • Duanın nasıl yapılacağı konusu ayrıntılarıyla birlikte dua gününüz gelince size iletilecek inşaAllah. Dua gününüz gelince size bir bilgilendirme dosyası gönderiliyor, bir örnek dua, bir de isim listesi gönderiliyor. Bilgilendirme dosyası genel olarak bazı bilgilendirme ve hatırlatmalar içeriyor. Örnek dua ise isteyenin kullanabileceği örnek bir dua metnidir. İsteyen kendi gönül diliyle duasını yapabilir, isteyen bu örnek duayı kullanabilir. Zaten kolay olan bu işlemi, olabildiğince kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

 • Mazeretli günler dua etmeye engel değildir, kişilere dua etme kısmını rahatlıkla yapabilirsiniz inşaAllah. Hatim duası Kur'an'dan okunduğu için onun okunmasını başka bir zamana erteleyebilirsiniz. Ya da birinden rica edebilirsiniz, ama kardeşlerinize ismen dua etme kısmını sizin yapmanızı önemsiyoruz.

  En önerdiğimiz yöntem; kardeşlerinize ismen duayı gününde yapmanız, mazeretiniz bitince kardeşlerinize duayı hatim duasıyla birlikte tekrar yapmanızdır.

 • Hayır, dualar canlı değildir. Çünkü bu şekilde insanların çoğu yapamaz, biz ise herkesin duasına talibiz.

 • Hatim duası yapmak zorunlu değildir fakat herkesin duasını almayı çok önemsiyor ve istiyoruz. Sizin de duanıza talibiz ❤️

 • Önemli olan kalbimizdeki niyettir, bunu dile dökmek farz değil fakat güzel olabilir inşaAllah. Niyetimiz şu ki; Biz Müslüman kardeşlerimiz ile bir araya geldik ve Kur’an okuyoruz, birbirimize dua ediyoruz. Okunan Kur’an’lardan ve Ramazandan istifademizin bol olmasını, Rabbimizin razı olduğu kullardan olabilmeyi istiyoruz.

 • Okuma programlarımıza bay/bayan herkes katılabilmektedir. Sadece WhatsApp/Telegram gruplarımız bayanlara özeldir.

 • Hayır, okuma programlarımız ile gruplar birbirinden tamamen bağımsızdır. Gruplara katılmak tercihinize bağlıdır. İsteyen sadece okuma tablosunu alıp, bunu uygulayarak katılmış olur. Gruplar kardeşliğimizin pekişmesi amacı taşımaktadır. Okuduğunuzu bildirmenize gerek yoktur. Gruplarda sadece sizin hatim grubunuzdaki kişiler yoktur, başka hatim gruplarından kardeşleriniz de vardır. Bu yüzden grupların okuma programınızdan tamamen bağımsız olduğunu bilmek önemlidir.

 • 30 kişi 30 farklı cüzden başlıyor, bu şekilde herkes beraber okumuş, beraber hatim yapmış oluyor. Herkes 1. cüzden başlasa herkes kendisi okumuş olur. Burada beraber okumuş olmak esas olduğu için böyle bir sistem var.

 • Okuduğunuzu bildirmenize gerek yoktur. Aldığınız program (cüzler) sizlerin sorumluluğundadır. Bu yüzden okuduğunuzu bildirmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

 • Hatim programlarımız mukabele değildir, okuma programlarıdır. Bu yüzden dinleme ve takip, okuma programlarında olmuyor. Ayetler sizin ağzınızdan çıkmalıdır. Sadece sûre okuma programlarımızda dinleme ve takip etme şeklinde katılım sağlanabiliyor.

 • Evet, istediğiniz kadar programa katılabilirsiniz, vesile olmak isterseniz başkaları adına da kayıt yapabilirsiniz.

 • Tüm programlarımız birbirinden bağımsız ilerlemektedir. Dolayısıyla geçiş diye bir şey yoktur. Birini bitirdikten sonra diğerine geçebilir ya da birine devam ederken diğerine de kayıt olabilirsiniz.

Kuran Dostum Dua Organizasyonları

Kuran Dostum olarak Kur'an'ın daha çok okunmasının yanında, bir dostluk ortamı oluşturarak kardeşliğimizin pekişmesine de katkıda bulunma gayesi taşıyoruz. Dua organizasyonlarımız ile Kur'an okuma programlarımıza katılanlar birbirlerine ismen dua ediyorlar inşaAllah. Her hatim duamızda o hatime katılanların bulunduğu isim listesi anılıyor, aileleri de anılarak dua ediliyor Elhamdülillah.

Duayı Sizler Yapıyorsunuz

Hatim dualarını katılımcılar yani sizler yapıyorsunuz. Programınızda 30. cüzün son okuma tarihi olarak gözüken gün sizin dua gününüz olmuş oluyor. Dua etmek mecburi olmasa da bu konuyu çok önemsiyor, sizlere bu konuda elimizden geldiğince bilgi ve destek veriyoruz inşaAllah.

Herkes Yapabilir

Bu duayı yapmanın hiçbir zor yanı yoktur ve herkes yapabilir. Size verilen isim listesini anarak (okuyarak) eşinize, dostunuza nasıl dua ediyorsanız, öyle dua edeceksiniz. Duanızı ettikten sonra (çok fazileti bulunan) Kur'an'ın sonundaki hatim duasını, Kur'an'ı nasıl okuyorsanız öyle okuyacaksınız inşaAllah. Bu kadar kolay Elhamdülillah.

3 Aylar Programları

İletişim Kanalları

Programlara Katılmak İçin İletişime Geçebilirsiniz.
Size yardımcı olabilmemiz için katılmak istediğiniz programın adını belirtmeniz gerekmektedir.

ÖNEMLİ: Lütfen (karışıklık olmaması için) tek bir iletişim kanalından yazınız.
Kayıt dönemleri yoğun olabiliyor, cevap için sabırla bekleyelim inşaAllah.