Haftalık Kur'an Okuma ve Dua Programları

Uzun vadeli 2 farklı haftalık program;

30 Haftalık Sıralı Cüz 10 Haftalık Sabit Cüz

Dilediğiniz zaman cüz ve sure alabileceğiniz gruplar;

Haftalık Cüz ve Dua Grubu Haftalık Sûre ve Dua Grubu

Günlük cüz okuma programları ve gruplarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

30 Haftalık Sıralı Cüz Okuma ve Dua Programı

30 hafta süren bir programdır. Katılan kişi, her hafta bir cüz okur ve bir hatime ortak olmuş olur. 30 kişi 30 farklı cüzden başlar. (Örneğin; sizin başlangıç cüzünüz 14. cüz olabilir.) Katılan kişiler her hafta bir sonraki cüze geçer. (Son cüze gelince başa döner.) Bu şekilde okumalar devam edince 30 haftanın sonunda başlanılan yere geri dönülerek hatim yapmış olunur. Her katılımcıya -kendilerine özel- uyması gereken bir program (tablo) gönderilecektir inşaAllah. Paylaştığımız görselde örnek bir program (tablo) görülmektedir, bu sadece anlaşılması için bir örnektir.

Bu Programa Kimler Katılmalı?

Hem her hafta bir hatme ortak olup hem de 30 hafta sonunda hatim yapmış olmak isteyenler için çok güzel bir programdır. Herkesin yapabileceği, yoğun olanlar için bile istikrarlı Kur'an okumak için ideal bir programdır. Programın süresi 30 haftadır. İsteyen ayrıca "Haftalık Sabit Cüz" programına da katılabilir.

Her Hafta Dua

Her hafta cuma selası ile ezanı arasında katılanların isimleri anılarak dua ediliyor inşaAllah. Katılan herkes sırasıyla dua ediyor, bu şekilde farklı kişilerin duasını almış oluyoruz inşaAllah. Farklı gönüllerden ve katılan herkesten dua almayı önemsiyoruz. Bizim okuma programlarımızı özel kılan dua organizasyonlarıdır. Elhamdülillah.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Katılmak İçin İletişime Geçin

10 Haftalık Sabit Cüz ve Dua Programı

10 hafta süren bir programdır. Her hafta 1 cüz okunarak, 1 hatime ortak olunur. Bu programda okuyacağınız cüz hep aynı olur. Boşta olan sıradaki cüz verilir. Ezber çalışması yapmak isteyenler boşta olan cüzlerden 20 veya 30 haftalık cüz alabilirler. Böyle bir durum varsa belirtiniz.

Bu Programa Kimler Katılmalı?

Her hafta cüz almak için uğraşmak istemeyen, orta vadeli bir program ile hatimlere ve dualara katılmak isteyen kardeşlerimiz bu programı tercih edebilir. Her hafta aynı cüz okunduğu için sıralı cüz programına nispeten daha kolaydır.

Her Hafta Dua

Her hafta cuma selası ile ezanı arasında katılanların isimleri anılarak dua ediliyor inşaAllah. Bu okuma programında gönüllü olan kardeşlerimiz duaları yapıyor. Farklı gönüllerden ve katılan herkesten dua almayı önemsiyoruz. Bizim okuma programlarımızı özel kılan dua organizasyonlarıdır. Elhamdülillah.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Katılmak İçin İletişime Geçin

10 Haftalık Sabit Cüz Programı

Haftalık Cüz ve Dua Grubu

Bu bir gruptur ve hanımlara özeldir. Gruba katılıp istediğiniz zaman istediğiniz kadar haftalık (cumadan cumaya) dağıtılan cüzlerden alabiliyorsunuz. Sadece o hafta aldığınız cüzden sorumlu olursunuz. İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Grupta olduğunuz süreç boyunca en azından 2 haftada bir kere katılım göstermeniz beklenmektedir. Hem WhatsApp hem Telegram grubu mevcuttur.

Hatim Duaları

Her cuma günü ezan ile sela arasında hatim duaları yapılıyor Elhamdülillah. Tüm programlarımızda olduğu gibi cüz alırken verilen isimler duada anılıyor inşaAllah. Bu grupta gönüllü kardeşlerimiz duayı yapıyor, fakat biz herkesin duasını almayı önemsiyoruz. Hatim duası yapmak isteyen kardeşlerimiz bu isteklerini grup rehberlerine iletince onlar sizi sıraya alacaklardır. 30. Cüz duayı yapacak kardeşlerimize verilmektedir.

Dualaşma Vakti

Her cuma günü sabah 9 ile öğlen 1 arası herkes için dua isteme/etme saatidir. Bu zaman diliminde hem dua istiyoruz hem de kardeşlerimize dua ediyoruz inşaAllah. Dualarda buluşuyor, birbirimize manevi olarak destek oluyoruz Elhamdülillah..

Katılmak İçin İletişime Geçin

Haftalık Cüz ve Dua Grubu

Haftalık Sûre ve Dua Grubu

Bu bir gruptur ve hanımlara özeldir. Gruba katılıp istediğiniz zaman istediğiniz kadar haftalık (cumadan cumaya) dağıtılan surelerden alabiliyorsunuz. Her hafta farklı konularda farklı sureler belirlenebilmektedir. Fakat genelde insanların okumaya alışkın olduğu; Yasin, Fetih, Mülk (Tebareke) gibi surelerden belirlenmektedir. En azından 2 haftada bir kere katılım göstermeniz beklenmektedir. Hem WhatsApp hem Telegram grubu mevcuttur.

Hatim Duaları

Her cuma günü ezan ile sela arasında okunan sureler için hatim duası yapılıyor Elhamdülillah. Bu grupta gönüllü kardeşlerimiz duayı yapıyor, fakat biz herkesin duasını almayı önemsiyoruz. Hatim duası yapmak isteyen kardeşlerimiz bu isteklerini grup rehberlerine iletince onlar sizi sıraya alacaklardır.

Dualaşma Vakti

Her cuma günü sabah 9 ile öğlen 1 arası herkes için dua isteme/etme saatidir. Bu zaman diliminde hem dua istiyoruz hem de kardeşlerimize dua ediyoruz inşaAllah. Dualarda buluşuyor, birbirimize manevi olarak destek oluyoruz Elhamdülillah..

Katılmak İçin İletişime Geçin

Haftalık Sure ve Dua Grubu

Soru-Cevap

Sıkça sorulan sorular ve cevaplarını bu bölümden bulabilirsiniz. Cevaplar haftalık programlar da farklı, günlük programlar da ise farklı olabilmektedir. Bu noktaya dikkat ediniz. Hangi programın sayfasındaysanız, cevaplar o programlar içindir.

 • Size verilecek programdaki tarihler son okuma tarihleridir. Herkes kendi mazeret zamanlarına göre, planlamasını yapıp önceden de okuyabilir. Okuma planımızı buna göre yapmak gerekiyor. Belirtilen tarihlerden önce bitirmek çok önemlidir. Yetiştirememe gibi bir durum olursa bir yakınınıza okutabilirsiniz. Haftalık programlarda zaman dilimi geniş olduğu için sonradan okuma gibi bir seçenek olmuyor, önceden okumalı veya okutmalısınız inşaAllah. Tüm çabamıza rağmen okunamazsa sonradan ilk fırsatta okunmalıdır.

 • Bu sorunun cevabı bir önceki ile aynıdır; Mazeret planınıza göre kendi okuma programınızı oluşturmalısınız, önceden okuyarak ilerlemek en sağlıklı yöntemdir. Önemli olan son okuma tarihlerinden önce okunmasıdır. Elimizden geleni yapmamıza rağmen yetişmezse bir başkasına okutabiliriz inşaAllah. Haftalık programlarda zaman dilimi geniş olduğu için sonradan okuma gibi bir seçenek olmuyor, önceden okumalı veya okutmalısınız inşaAllah. Her çabamıza rağmen okunamazsa sonradan ilk fırsatta okunmalıdır. Fakat vaktinden önce okumak çok ama çok önemlidir.

 • Kayıt olmak demek, bizden kayıt olmayı istemeniz ve bizim size özel bir program çıkartmamız anlamına geliyor. Başka bir anlam taşımıyor. Kuran Dostumun tüm hizmetleri ücretsizdir Elhamdülillah. Size özel programı çıkarttıktan sonra siz bu programa uymak için manevi taahhütte bulunuyorsunuz, yani programın sorumluluğunu aldığınızı onaylıyorsunuz. Ayrıca isminizi dua listelerine kayıt etmek için istiyoruz. İster ad soyad, ister sadece ad, ister Ahmet kızı Ayşe şeklinde yazdırabilirsiniz adınızı, siz dualarda nasıl anılmak isterseniz öyle kaydederiz. Herhangi bir özel bilgi vermenize gerek yoktur. Programınızı bir link vasıtasıyla size gönderiyoruz. Manevi onayı da bu link üzerinden alıyoruz. Kayıt olmak için Kuran Dostum hesaplarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. İletişime geçmek için tıklayınız.

 • Grup formatında olan Haftalık Cüz ve Dua, Haftalık Sûre ve Dua gruplarından istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Bunlar uzun vadeli programlar değildir, o yüzden uzun vadeli bir sorumluluk gerektirmezler. Sadece o hafta aldığınız cüzlerde/surelerden sorumlu olursunuz.

  30 Haftalık Sıralı Cüz ve 10 Haftalık Sabit cüz programında ise durum şöyledir;

  Size bir program ve bir metin gönderilir ve manevi taahhütte bulunup size verilen programı kabul etmeniz istenir. Kabul ettiğinizi dile getirdikten sonra o programı uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu programı ancak başkasına devredebilirsiniz (yani okutabilirsiniz), bize devredemezsiniz, "ben okumaktan vazgeçtim, çıkmak istiyorum" diyemezsiniz.

  Bunun nedeni ise; Tüm programlar birbiriyle uyumlu bir şekilde planlanıyor ve ayarlanıyor. Sizin bir program kaydınızı almak için önemli bir emek sarfediliyor, iptal etmeniz ise karışıklığa neden oluyor ve sonucunda bu bizim için önemli bir zaman kaybı oluşturuyor. Ayrıca o andan itibaren sizin programınızı uygulayacak başka biri bulmamız gerekir ki, bu da ayrıca bir emek demektir. Takdir edersiniz ki biz ücretli çalışanlardan oluşan bir kurum değiliz, herkes gönüllü (diğer işlerine ek olarak) bir şeyler yapıyor, bizim işimizi kolaylaştırmak sizin için de önemli olmalıdır.

  Ayrıca yarıda kalmış bir programı herkes almak istemeyecektir, böyle bir kayıt şeklimiz de bulunmamaktadır.Uzun vadeli programların güzelliği size bir sorumluluk verdiği için daha çok okumanıza vesile olmalısıdır. Bu açıdan da yarıda bırakmanın olmaması nefse uymama adına da önemlidir.

 • Bizim programlarımızda duaları okumalara katılan kişiler yapıyor inşaAllah. Dua programlarımızda, katılımcıların isimleri anılarak dua ediliyor ve sonra da hatim duası okunuyor. Haftalık cüz programlarımızda (yapacak kişi müsaitse) Cuma günleri sela ve ezan arası yapılmaktadır.

  Hatim duasında isimler anılıp, anılan isimlerin anne, baba, eş, evlat ve tüm ailesi diyerek yakınlarına da dua edilmesini, ölmüşlerinin ruhuna da rahmete vesile olsun duasıyla bağışlanmasını önemsiyoruz. İsim listeleri programlara göre 3-4 hatim grubu bir arada olacak şekilde sınıflandırılacak, yani sadece o hatime katılanlar değil, o programa katılanlara her hatim için dua edilecek inşaAllah. 

  Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 • Duanın nasıl yapılacağı konusu ayrıntılarıyla birlikte dua gününüz gelince size iletilecek inşaAllah. Dua gününüz gelince size bir bilgilendirme dosyası gönderiliyor, bir örnek dua, bir de isim listesi gönderiliyor. Bilgilendirme dosyası genel olarak bazı bilgilendirme ve hatırlatmalar içeriyor. Örnek dua ise isteyenin kullanabileceği örnek bir dua metnidir. İsteyen kendi gönül diliyle duasını yapabilir, isteyen bu örnek duayı kullanabilir. Zaten kolay olan bu işlemi, olabildiğince kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

 • Mazeretli günler dua etmeye engel değildir, kişilere dua etme kısmını rahatlıkla yapabilirsiniz inşaAllah. Hatim duası Kur'an'dan okunduğu için onun okunmasını başka bir zamana erteleyebilirsiniz. Ya da birinden rica edebilirsiniz, ama kardeşlerinize ismen dua etme kısmını sizin yapmanızı önemsiyoruz.

  En önerdiğimiz yöntem; kardeşlerinize ismen duayı gününde yapmanız, mazeretiniz bitince kardeşlerinize duayı hatim duasıyla birlikte tekrar yapmanızdır.

 • Hayır, dualar canlı değildir. Çünkü bu şekilde insanların çoğu yapamaz, biz ise herkesin duasına talibiz.

 • Hatim duası yapmak zorunlu değildir fakat herkesin duasını almayı çok önemsiyor ve istiyoruz. Sizin de duanıza talibiz ❤️

 • Önemli olan kalbimizdeki niyettir, bunu dile dökmek farz değil fakat güzel olabilir inşaAllah. Niyetimiz şu ki; Biz Müslüman kardeşlerimiz ile bir araya geldik ve Kur’an okuyoruz, birbirimize dua ediyoruz. Okunan Kur’an’lardan ve Ramazandan istifademizin bol olmasını, Rabbimizin razı olduğu kullardan olabilmeyi istiyoruz.

 • Okuma programlarımıza bay/bayan herkes katılabilmektedir. Sadece WhatsApp/Telegram gruplarımız bayanlara özeldir.

 • Haftalık Cüz ve Dua, Haftalık Sure ve Dua zaten grup olarak hizmet aldığınız bir programdır, dolayısıyla bunlardan istifade edebilmek için gruplara katılmak gerekir.

  Bu 30 Haftalık Sıralı Cüz ve 10 Haftalık Sabit Cüz programları için sorulabilecek bir sorudur. Cevabı ise şudur; Okuma programlarımız ile gruplar birbirinden tamamen bağımsızdır. Gruplara katılmak tercih meselesidir. İsteyen sadece okuma tablosunu alıp, bunu uygulayarak katılmış olur. Gruplar kardeşliğimiz pekişmesi amacı taşımaktadır. Okuduğunuzu bildirmenize gerek yoktur. Gruplarda sadece sizin hatim grubunuzda bulunmaz, başka hatim gruplarından kardeşleriniz de vardır. Bu yüzden grupların okuma programınızdan tamamen bağımsız olduğunu bilmek önemlidir.

 • 30 kişi 30 farklı cüzden başlıyor, bu şekilde herkes beraber okumuş, beraber hatim yapmış oluyor. Herkes 1. cüzden başlasa herkes kendisi okumuş olur. Burada beraber okumuş olmak esas olduğu için böyle bir sistem var.

 • Okuduğunuzu bildirmenize gerek yoktur. Aldığınız program (cüzler) sizlerin sorumluluğundadır. Bu yüzden okuduğunuzu bildirmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

 • Hatim programlarımız mukabele değildir, okuma programlarıdır. Bu yüzden dinleme ve takip, okuma programlarında olmuyor. Ayetler sizin ağzınızdan çıkmalıdır. Sadece sûre okuma programlarımızda dinleme ve takip etme şeklinde katılım sağlanabiliyor.

 • Evet, istediğiniz kadar programa katılabilirsiniz, vesile olmak isterseniz başkaları adına da kayıt yapabilirsiniz.

 • Tüm programlarımız birbirinden bağımsız ilerlemektedir. Dolayısıyla geçiş diye bir şey yoktur. Birini bitirdikten sonra diğerine geçebilir ya da birine devam ederken diğerine de kayıt olabilirsiniz.

Kuran Dostum Dua Organizasyonları

Kuran Dostum olarak Kur'an'ın daha çok okunmasının yanında, bir dostluk ortamı oluşturarak kardeşliğimizin pekişmesine de katkıda bulunma gayesi taşıyoruz. Dua organizasyonlarımız ile Kur'an okuma programlarımıza katılanlar birbirlerine ismen dua ediyorlar inşaAllah. Her hatim duamızda o hatime katılanların bulunduğu isim listesi anılıyor, aileleri de anılarak dua ediliyor Elhamdülillah.

Duayı Sizler Yapıyorsunuz

Hatim dualarını katılımcılar yani sizler yapıyorsunuz. Programınızda 30. cüzün son okuma tarihi olarak gözüken gün sizin dua gününüz olmuş oluyor. Dua etmek mecburi olmasa da bu konuyu çok önemsiyor, sizlere bu konuda elimizden geldiğince bilgi ve destek veriyoruz inşaAllah.

Herkes Yapabilir

Bu duayı yapmanın hiçbir zor yanı yoktur ve herkes yapabilir. Size verilen isim listesini anarak (okuyarak) eşinize, dostunuza nasıl dua ediyorsanız, öyle dua edeceksiniz. Duanızı ettikten sonra (çok fazileti bulunan) Kur'an'ın sonundaki hatim duasını, Kur'an'ı nasıl okuyorsanız öyle okuyacaksınız inşaAllah. Bu kadar kolay Elhamdülillah.

3 Aylar Programları

İletişim Kanalları

Programlara Katılmak İçin İletişime Geçebilirsiniz.
Size yardımcı olabilmemiz için katılmak istediğiniz programın adını belirtmeniz gerekmektedir.

ÖNEMLİ: Lütfen (karışıklık olmaması için) tek bir iletişim kanalından yazınız.
Kayıt dönemleri yoğun olabiliyor, cevap için sabırla bekleyelim inşaAllah.